مطالب منتخب مشاهده بیشتر

تفاوت نسخه ی آلفا (alpha) بتا (beta) و نسخه ی رسمی Release


تاریخ انتشار: 2 دی 1397
تعداد دیدگاه ها: بدون دیدگاه
دانلود کنید
تحلیل و بررسی

تفاوت نسخه ی آلفا (alpha) بتا (beta) و نسخه ی رسمی Release

چرخه حیات نرم‌افزار، مجموع مراحل حیات یک نرم‌افزار از زمان تولید تا بلوغ، انتشار و پشتیبانی پس از آن را شامل می‌شود. چرخه حیات نرم‌افزار از مراحل گوناگونی تشکیل شده که پایداری نرم‌افزار و میزان بهبود مورد نیاز، قبل از ارائه نسخه نهایی هم جزو آن است. تمام نسخه‌های رسمی (release) یک نرم افزار معمولاً هنگامی که یک ویژگی جدید اضافه می‌گردد، یا در حین مرحله آلفا (alpha) عرضه می‌گردد، مرحله‌ای که آن نرم‌افزار اشکال‌زدایی می‌گردد همان مرحله بتا(Beta) است، و در نهایت مرحله‌ای که همه اشکالات مهم برطرف شده‌است مرحله رسمی (release) است. با اندروید تایم همراه باشید تا با نسخه‌ های آلفا، بتا و رسمی اپلیکیشن‌ها بیشتر آشنا شوید.

تفاوت نسخه ی آلفا (alpha) بتا (beta) و نسخه ی رسمی Release

آلفا (Alpha) :

نسخه آلفای یک نرم‌افزار، برای آزمایش کنندگان نرم‌افزار که اشخاصی غیر از مهندسین نرم‌افزار هستند تهیه می‌گردد. این افراد معمولاً از داخل سازمان یا مجموعه‌ای هستند که نرم‌افزار در آن تهیه می‌شود. در مرحله ارائه به بازار، کمپانی‌های بیشتر و بیشتری تلاش می‌کنند تا در مرحله تست نسخه آلفا، توجه مشتریان خارجی بیشتری را جلب کنند؛ که این اجازه آزمایش کردن، قابلیت‌های گسترده‌ای را در حین مرحله آلفا می‌دهد.

 

بتا (Beta) :

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که حاضرند برای امتحان کردن جدیدترین ویژگی‌ها و امکانات یک اپلیکیشن با باگ‌های احتمالی کنار بیایند، دانلود نسخه بتا را پیشنهاد می کنیم با دانلود نسخه بتا می‌توانید ویژگی‌هایی را که هنوز برای عموم عرضه نشده‌اند آزمایش کنید. این ویژگی‌ها ممکن است در آینده برای عموم عرضه شوند. با آزمایش نسخه بتا، شما می‌تواند به توسعه دهندگان در بهتر کردن نسخه بعدی برنامه کمک کند.

 

رسمی (Release) :

پس از آنکه توسعه دهندگان به این نتیجه می‌رسند که کار تمام شده و نرم‌افزار آماده انتشار است معمولاً اقدام به انتشار نسخه رسمی Release می‌کنند. نسخه رسمی به نسخه‌ای که توانایی محصول نهایی شدن را داراست اشاره می‌کند، نسخه‌ای که آماده ارائه شدن بدون بروز اشتباهات بزرگ است. در این مرحله همه ویژگی‌های نرم افزار به‌طور کاربردی طراحی شده‌اند.

 

 

پرسش‌های متداول:

1- آیا می‌توانم همزمان نسخه بتا و نسخه رسمی برنامه را داشته باشم؟

فقط می‌توانید یک نسخه از برنامه را در دستگاه اندروید داشته باشید.

2- اگر به نسخه بتا یا آلفا جابجا شوم، آیا داده‌هایم از دست می‌رود؟

جابجایی به نسخه بتا یا آلفا مانند یک به‌روزرسانی عادی است، بنابراین هیچگونه داده یا تنظیماتی را از دست نمی‌دهید.

اشتراک گذاری:
عضویت در کانال تلگرام اندروید تایم به آسانی ما را دنبال کنید :) اینجا کلیک کنید

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه جدید